Spotkanie autorskie Zdzisławy Gacek, Jadwigi Goraj i Grażyny Potoczek, Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, 23 kwietnia, godz. 18.00

5 mar


Foto: Maria Leżańska


SŁOWAMI MALOWANY PEJZAŻ

 

 *  *  *
 
Lubię kontemplować niebo
Po burzy
Wymalowane sympatycznym atramentem
Czarne płachty znikają
Błękit jeszcze trochę szary
Zwycięskie
Słońce moczy pędzle promieni
W kałużach
 
                      Grażyna Potoczek

 

Spotkanie w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką 23 kwietnia odbyło się pod hasłem „Paleta emocji i zamyśleń”, a bohaterkami tego wieczoru były panie z Otwartego Koła Autorów: Zdzisława Gacek, Jadwiga Goraj i Grażyna Potoczek.
Zgodnie ze scenariuszem autorki czytały swoje wiersze poświęcone różnym, zmieniającym się nastrojom i emocjom. Uwagę słuchających zwracało pokazywanie emocji poprzez przyrodę, światło, uchwycenie czasu. W prezentowanych tekstach nie było dosadności, nie było bezpośredniego nazywania emocji czy nastroju, był opis przyrody, pora dnia. W odbiorze tych utworów skrawek nieba za oknem, zachód słońca zamykający dzień, burzowe chmury zaczynają mieć inne znaczenie.
Paleta zamyśleń to chwile i uczucia radosne i smutne, poważne i pełne żalu, pretensji do sytuacji, wspominanie odejścia bliskich, utraty rzeczy cennych. To też wybrzmiało w tych wierszach, ale stonowane, bez patosu, nadmiernych i przesadnych określeń.
Pod koniec spotkania z sali padło pytanie o sposób pisania wierszy, o natchnienia i inspiracje.
W naszych zabieganych dniach spokojny wieczór pełen kolorowych pejzaży i emocji ukrytych w wierszach, stanowił chwile zupełnie innej zadumy zgodnie z tytułem spotkania.

 

                                          Anna Pituch-Noworolska