KRAKOWSKA NOC POETÓW
UROCZYSTE WRĘCZENIE MEDALI „ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS” ARKADIUSZOWI FRANI, DANUCIE PERIER-BERSKIEJ I ANDRZEJOWI WALTEROWI
Foto: Maria Leżańska
Kliknij link
KRAKOWSKA NOC POETÓW
Foto: Maria Leżańska
Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich
Zapraszamy do zapoznania się naszą twórczością
KRAKOWSKA NOC POETÓW
UROCZYSTE WRĘCZENIE MEDALI „ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS” ARKADIUSZOWI FRANI, DANUCIE PERIER-BERSKIEJ I ANDRZEJOWI WALTEROWI
Foto: Maria Leżańska
Kliknij link
KRAKOWSKA NOC POETÓW
Foto: Maria Leżańska
Foto: Grażyna Potoczek
PIOSENKI I NIE TYLKO
W bogatym i pięknym dorobku poetyckim Andrzeja Krzysztofa Torbusa znajduje się wiele wierszy, które po napisaniu do nich melodii, stały się piosenkami. I właśnie ten rodzaj twórczości, wcale nie taki łatwy, jest znakiem rozpoznawczym naszego znakomitego Kolegi.
We wtorek 10.06. 2025 r. w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką prezentował on swój najnowszy tomik poezji zatytułowany „Biuro rzeczy nieznalezionych”. Jako prowadzący wieczór, towarzyszył autorowi Paweł Kuzora, też poeta.
Andrzej Krzysztof Torbus czytał swoje wiersze z najnowszego tomiku, a potem słuchaliśmy odtwarzanych piosenek. Mają one charakter ballad, często są poświęcone górom – Gorcom, Tatrom.
Wydane zostały już 3 płyty: „A wszystko przez te góry”, „Może to tylko sen” i ostatnia – „A jeszcze wczoraj”. Muzykę do piosenek nagranych na płycie „To tylko sen” napisała Grażyna Łapuszek, a ich wykonawcą był zespól „Porfirion”. Ostatnia płyta to teksty z muzyką Jurka Świerczyńskiego.
Balladowe piosenki i wiersze czytane po raz pierwszy zapełniły czas wieczoru. W naszych szybko biegnących dniach posłuchanie spokojnych, balladowych piosenek i refleksyjnych wierszy było jak chwila łagodnego odpoczynku, zamyślenia.
Anna Pituch-Noworolska
Foto: Maria Leżańska
WSTĘPY DO ANTOLOGII
NAZNACZENI
Danuta Sułkowska
Antologia i nie tylko…
Anna Pituch-Noworolska
Zostawić po sobie choć ślad
Foto: Maria Leżańska
GRZEGORZ TROCHIMCZUK w Krakowie
8 IV 2025 w Salonie Literackim Biblioteki Kraków, mieszczącym się w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką w Krakowie, promował swoje dwie książki warszawski poeta i prozaik Grzegorz Trochimczuk. Prezes Oddziału Warszawskiego i członek Zarządu Głównego ZLP jest autorem kilku tomów poetyckich: Dwa ptaki w jednego przeistacza, Przedmowa, Blisko, Wiersze 2013, Potomkowie niczego, Listy do siebie i powieści: 71 dni-Opowieść mężczyzny z sercem kobiety, Odwrócony (Intymne wędrówki umysłu). Grzegorz Trochimczuk powtórnie zawitał w Krakowie, bo przecież kilka lat temu czytał swoje wiersze w „Katarynce” na Krakowskim Kazimierzu. Tym razem został zaproszony przez Zarząd Krakowskiego Oddziału ZLP. Nie tak dawno, na zaproszenie Krakowskiego Oddziału ZLP, gościł w Sali Fontany Klubu Dziennikarzy Pod Gruszką Zbigniew Milewski – wiceprezes Warszawskiego Oddziału ZLP. To cenna inicjatywa naszego Zarządu. Wracając jednak do ważnego twórcy Grzegorza Trochimczuka, odniosę się do organizowanej co roku przez Warszawski Oddział ZLP „Warszawskiej Jesień Poezji” , która w tym roku święcić będzie 54. edycję i w której biorą udział członkowie z wszystkich Oddziałów ZLP. Tam właśnie po raz pierwszy spotkałam Grzegorza Trochimczuka – w Sali Iwaszkiewicza, gdzie wieczorkiem prezes ZLP Marek Wawrzkiewicz, po zakończeniu pełnego literackich wydarzeń dnia, gościł uczestników. Miłe, rozgadane minuty. Godziny. Czasy coraz trudniejsze, ale nie wolno odpuszczać. Bądźmy blisko. Razem. Narzekajmy. Cieszmy się tym co jest. Dlatego budujące jest to wczorajsze spotkanie, w którym odkrywał się nasz bohater wieczoru w słowie poetyckim, prozatorskim i osobistym. Świetnie korespondowali z Grzegorzem prowadzący spotkanie: Andrzej Walter i prezes KO ZLP Anna Pituch-Noworolska. Przebieg spotkania możecie Państwo obejrzeć na online.
Irena Kaczmarczyk
Foto: Maria Leżańska
PRAWDZIWA MUZYKA SŁOWA
W dniu 26 marca 2025 roku, w urokliwym Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką odbyło się spotkanie z poetą Piotrem Oprzędkiem, który od lat jest członkiem Krakowskiego Oddziału ZLP.
Bardzo lubię spotkania twarzą w twarz z poetkami i poetami, których poezja ma duży wpływ na moją wyobraźnię i wrażliwość. Niestety, nie zawsze jest możliwość takich spotkań i bywa tak, że musimy się zadowolić tym co jest dostępne, czyli transmisją.
Poezję Piotra Oprzędka znam od ponad 15 lat. Nadal jestem pod wrażeniem refleksyjności i głębi w Jego wierszach, która nie uległa zmianie przez lata.
Wiersze Piotra w sposób zdecydowany ukazują nam ulotność życia, ale również niosą w sobie nadzieję. Jak podkreśliła w rozmowie prowadząca to spotkanie, prezes Krakowskiego Oddziału ZLP Anna Pituch-Noworolska, poezja Oprzędka ma swoją moc i charakterystyczną wymowę.
Rozmowa o wierszach, zadawane przez prowadzącą pytania oraz w pełni wyczerpujące odpowiedzi bohatera wieczoru poparte wierszami – wszystko to wpłynęło na atmosferę spotkania.
Spotkanie odbyło się bez oprawy muzycznej, bo jak się okazało, poezja kolegi Oprzędka to prawdziwa muzyka słowa.
Danuta Perier-Berska