Archiwum 2009

10 mar

 

„Podgórskie klimaty”
To tytuł najnowszej antologii poetyckiej, jaka ukazała się w grudniu w związku z obchodzoną 225 rocznicą powstania tej dzielnicy Krakowa. Wydawcą jest Podgórski Dom Kultury, inicjatywa jej wydania wyszła z kręgów samorządowych, jej inicjatorką jest Beata Anna Symołon – samorządy i miejscowy  zakład Bonarka zapewniły potrzebne finanse. Książkę zredagowały Anna Kajtochowa i Anna Beata Symołon, znalazły się w niej utwory 50 poetów, mieszkających w dzielnicy, którzy odpowiedzieli na apel „Kuriera”, i nadesłali wiersze. Teksty ozdobili rysunkami i grafiką Tadeusz Łukasiewicz Tigran, Halina Pondel, Anna Porąbka, Marzena Szurek, zdjęcia zapewnił Paweł Kubisztal. Promocja książki w dniu 17 grudnia 2009 r. zgromadziła liczną publiczność, wśród obecnych znaleźli się następujący członkowie  Krakowskiego Oddziału ZLP, których wiersze znajdują się w Antologii : Marzena Dąbrowa – Szatko , Jerzy Stanisław Fronczek, Krystyna Alicja Jezierska, Irena Kaczmarczyk, Anna Kajtochowa, Dorota Lorenowicz, Danuta Perier – Berska, Joanna Rzodkiewicz, Magdalena Węgrzynowicz – Plichta.
Poparcie takiej inicjatywy przez władze samorządowe zasługuje na uznanie i pochwałę. Zwłaszcza, że wysunięty na spotkaniu postulat kontynuowania jej ma realne poparcie wśród poetów i radnych oraz lokalnej społeczności.  / AK/

 

W I LICEUM OÓŁNOKSZTAŁCĄCYM  W KRAKOWIE IM. BARTŁOMIEJA          NOWODWORSKIEGO ROZPOCZĘTO  CYKLICZNE SPOTKANIA Z POEZJĄ

Poeci z Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich pod czujnym
spojrzeniem  uczniów

 

 

SPOTKANIE I
LIDIA ŻUKOWSKA W NOWODWORKU

Druga klasa humanistyczna I LO 10 września rozpoczęła comiesięczny cykl spotkań z poetami krakowskimi. Pierwszą, która odważyła się na konfrontację z nami była poetka Lidia Żukowska. Jej poezja jest bardzo nastrojowa, pełna niedopowiedzeń, wyznań, tematyki o przemijaniu, o miłości. Wiersze zazwyczaj nie są długie, lecz poetka w tych kilkunastu słowach potrafi umieścić ogromny ładunek emocjonalny, tworząc lirykę piękną, lecz czasem trudną, zmuszającą do zastanowienia się, do zatrzymania i pomyślenia.
________________________________________________________________________________
SPOTKANIE II
Z DANUTĄ PERIER – BERSKĄ
Kolejną poetką, z którą spotkaliśmy się 29 października, była Danuta Perier-Berska, której poezja jest bardzo subtelna, osobista, a przede wszystkim szczera. Dzięki owej prawdziwości między odbiorcą a autorem wytwarza się pewnego rodzaju więź, czujemy tę autentyczność płynącą z wierszy, jesteśmy pewni, że uczucia w nich zawarte są prawdziwe i bliskie, bo ujęte w prostych, lecz pięknych słowach. Poetka kreuje świat przekonujący, świat dla nas, w którym każdy znajdzie swoje miejsce.
Myślę, że wielu z nas, uczniów klasy humanistycznej słuchających wierszy pani Danuty,  urzekła ta umiejętność obserwacji i opisywania rzeczywistości.   Liryczność poezji za pewne nie trafiła do wszystkich, jednak myślę, że dla nikogo nie pozostała ona obojętna, każdy wyszedł bogatszy o nowe doświadczenia, refleksje, poglądy. Szczególnie ważny jest fakt otwartości poetki, która wykorzystała tę godzinę nie tylko na zwykłym czytaniu swoich utworów, lecz także na rozmowie, na odpowiadaniu na pytania, czym wzbudziła w nas sympatię.
Agnieszka Łuczak, klasa II f

_______________________________________________________________________________
SPOTKANIE III
Z ROBERTEM MARCINKOWSKIM

26 listopada był dniem szczególnym. Tego dnia gościliśmy w naszej szkole, I LO w Krakowie – Pana Roberta Marcinkowskiego.
Już na pierwszy rzut oka artysta sprawiał wrażenie człowieka pogodnego i sympatycznego. Poeta-wędrowiec, poeta z gitarą – wyglądał jak przywołany z czasów, które – jak dotąd sądziliśmy – skończyły się na Stachurze. Przyniósł ze sobą tomiki swoich wierszy. Wiele opowiadał. Dowiedzieliśmy się, że chętnie rysuje i zajmuje się fotografią, kocha przyrodę. Echa tej pasji pobrzmiewają w jego twórczości.
Gdy poeta przeczytał nam fragmenty „Tfurczości Radosnej”, wśród słuchaczy odezwały się pierwsze tłumione śmieszki. Gdy podzielił się z nami „Aforyzmami o Malowaniu Sufitu” i uporządkowaną według alfabetu Inwokacją, wielu śmiało się już otwarcie. Nastrój robił się to wesoły, to znów liryczny, gdy Pan Marcinkowski prezentował swoje wiersze, niektóre tchnące spokojem i zadumą. Dał się tu poznać jako utalentowany lektor – czuliśmy przecież majestat gór, widzieliśmy chmarę liści, unoszących się „w odwróconym czasie”, a każde kolejne słowo uzupełniało obraz widziany oczami wyobraźni.
Spotkanie Pan Marcinkowski ubarwił, śpiewając kilka swoich piosenek przy akompaniamencie gitary. Po skończonym występie na Sali trwała cisza. Nie mogliśmy wydusić z siebie żadnego pytania. Musieliśmy najpierw wrócić do rzeczywistości ze świata, do którego zabrał nas Poeta. Świata cieni, gór i samotnych wędrówek, który, jak byliśmy przekonani, już od dawna nie istniał.

Olga Mońka
Hanna Kużdżał
Klasa I B

 

______________________________________________________________________________

 

Dnia 3 grudnia br. zmarła nagle ,  nasza serdeczna koleżanka

KATARZYNA SZTĄPKA

członek Krakowskiego Oddz. Związku Literatów Polskich w Krakowie.

Pogrzeb odbędzie się w dniu 5 grudnia br. w Chorzowie.

 

Katarzyna Sztąpka urodziła się w Chorzowie. Tam też ukończyła I Liceum Ogólnokształcące
im. J. Słowackiego, a w Katowicach Zawodowe Studio Medyczne. Wydała 5 tomików wierszy:
„Budka Suflera” – (1990 r.), „Podszepty” i „Czekanie na czas” – (1993 r.), „Rozmowy z Matką” –
(1996 r.) i „Drewniane niebo” – (1999 r,). W b.r. ukazała się w jej opracowaniu książka Tadeusza Sztąpki Pt. „Pod powiekami minionego czasu”.
Publikowała w tygodnikach – „Kościuszkowiec”, „Goniec Górnośląski”, miesięcznikach – „Animator” i „Poezji” (1988 r.), „Hajduczaninie”, w antologiach  XXVII do XXXIV „Krakowskiej Nocy Poetów”.  Jest autorką piosenek do bajki „O królu Iwanie i osiołku. W 1995 r. dokonała adaptacji „Kubusia Puchatka  A.A.Milnego w tłumaczeniu Ireny Tuwim. Bajka ta została wystawiona przez Amatorski Teatr „Reduta Śląska” w Chorzowie. W teatrze tym Katarzyna Sztąpka brała czynny udział. W przedstawieniu tym zagrała rolę Kłapoucha..
Jej wiersze gościły na antenie Radia Katowice i Telewizji Katowice. W 1993 r. pani redaktor Dorota Podlodowska  nakręciła film pt. „Mój świat” poświęcony twórczości Katarzyny.
Jest członkiem Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach i Związku Literatów Polskich Odział Kraków.

 

Zarząd naszego oddziału serdecznie zaprasza wszystkich członków
w sobotę, 19 grudnia 2009, o godz.16.00, do Klubu Dziennikarzy
„Pod Gruszką” w Krakowie, przy ul. Szczepańskiej 1 /róg Rynku Głównego/ na doroczne

zebranie sprawozdawcze Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich połączone ze spotkaniem opłatkowym
w programie:

 1. Sprawozdanie Zarządu za ostatni rok
 2. Świąteczne życzenia przy lampce wina

 

Wieczór umili mini recital  Izabeli Jutrzenki Trzebiatowskiej
studentki II-go roku Akademii Muzycznej w klasie fortepianu
prof. Beaty Bilińskiej.

Nasze spotkanie odbędzie się w Sali Fontany mającej ściany wyłożone na przełomie XVII i XVIII wieku holenderskimi kafelkami i sufit ze stiukami  zaprojektowanymi przez włoskiego architekta Baltazara Fontanę, autora między innymi schodów hiszpańskich w Rzymie, która kiedyś była łazienką Królowej Marysieńki. Sala Fontany w krakowskim „Klubie Dziennikarzy” należy do jednych z najpiękniejszych wnętrz w Krakowie.

 

Prezes Zarządu Andrzej Grabowski

KOMUNIKAT

 

Koleżanki i koledzy, zwracam się do Was z prośbą o uregulowanie składek członkowskich. Zbliża się koniec roku, jestem zobligowana zrobić bilans  roczny wydatków i przychodów naszego oddz. Podjęliśmy się wydania Rocznika Literata Krakowskiego, wydamy go, pod warunkiem posiadania na ten cel funduszy. Podaję nr tel. 12 633 00 75   bym mogła poinformować o zaległościach i umówić się na spotkanie.

Pozdrawiam  Skarbnik Oddz. Lidia Żukowska

 

Z A P R O S Z E N I E
Zarząd Krakowskiego Oddziału ZLP zaprasza  koleżanki i kolegów na organizowany dniu 14 grudnia 2009  (poniedziałek)  godz. 18 .00  przez Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”  ul. Szczepańska 1 wieczór  , na którym znana krakowska aktorka Nina Repetowska prezentować będzie twórczość jednej ze swych ulubionych pisarek – Krystyny Kleczkowskiej.
Krystyna Kleczkowska zasłynęła jako autorka powieści i zbiorów opowiadań, z których ostatni, „Valparaiso”, wydano w roku 2008. „Życie Literackie”,  „Przekrój”, tudzież  inne czasopisma, publikowały jej opowiadania. Czytelnikom „Dziennika Polskiego” znana jest natomiast z cotygodniowych felietonów i szeregu reportaży o Chinach. Również w „Gazecie Krakowskiej” ukazywał się cykl jej felietonów pod wspólnym tytułem „Piórem i szminką”. Krystyna Kleczkowska tworzyła także słuchowiska radiowe, z których ostatnie Teatr Polskiego Radia przedstawił we wrześniu br., wkrótce po niespodziewanym odejściu pisarki.

 

Informacja Zarządu Krakowskiego Oddziału ZLP

W związku z likwidacją galerii „ Kocioł Artystyczny”, podajemy do wiadomości wszystkich członków, adres naszej nowej siedziby:

Klub „Zaułek” ul. Poselska 9, 31-002 Kraków tel. 0124221089

Wszystkie pisma do Zarządu Krakowskiego Oddziału  prosimy kierować pod wskazany adres.
Ponad to, od dnia 7 grudnia 2009 r. w każdy poniedziałek w godz. od 14.3o do 16.oo będzie pełniony dyżur, przez jednego z członków Zarządu.

Przycisk domofonu   KLUB ZAUŁEK

Serdecznie zapraszamy .

W imieniu Zarządu

Andrzej Grabowski
Prezes Krakowskiego Oddziału Związku

 

 

 

 

 

LAUDACJA  dla Juliana Kawalca  wygłoszona w dniu 16 XI 2009r.
Drogi nasz nestorze, przyjacielu, mistrzu i kolego!
W historii Polskiej Literatury ostatniego stulecia nie wielu jest autorów, którzy mieli możliwość obserwowania tylu zjawisk i to na przestrzeni dziejów nieomal całego
XX stulecia. A dziś z perspektywy  pierwszych lat XXI  wieku biograficznej oceny niesamowitych zdarzeń w naszej Ojczyźnie. Od odzyskania niepodległości  po życie
w II Rzeczypospolitej Polskiej poprzez czas wzlotów i trudne lata okupacji , historię
II wojny światowej, odbudowę kraju do kolejnego zrywu lat osiemdziesiątych
i powrót do samodzielnego bytu.
Te wszystkie lata znalazły swoje odzwierciedlenie w Twojej niesamowitej,
a szczerej aż do bólu twórczości   prozatorskiej wzbudzając zachwyt wśród wielu
zwolenników prozy realistycznej głęboko osadzonej w polskiej  tradycji ludowej
będącej inspiracją dla  realizatorów teatralnych i filmowych. Twoje niebagatelne doświadczenie, wiedza i serdeczność  zjednywały  Ci szczerych przyjaciół, tak wśród niezliczonej rzeszy czytelników, jak i wielu kapłanów książek, bibliotekarzy.
Twoja działalność  literacka i społeczno zawodowa  zawsze była czytelna i życzliwa człowiekowi mocno osadzonemu w świecie wartości, przyrody i tradycji. To miłość do ziemi, zrozumienie prawd ponadczasowych  czyniła z Twojej prozy ,a w późniejszych latach
z poezji płaszczyznę porozumienia z otaczającym nas światem. Pozwalała go lepiej zrozumieć i poznać  kondycje człowieka.
Drogi Julianie. Przez jakiś czas przewodziłeś udanie temu środowisku, a które dzisiaj po latach  poranione, zaniedbane i porzucone błąka się po Krakowie niczym wataha bezdomnych usiłując dalej wypełniać  misję z jakiej zrezygnować nie  wolno.
Bo czymże byłby  świat bez poetów, naród bez swoich  pisarzy, gdy każda epoka  musi mieć swoich doboszy.
Pamiętamy i chcemy pamiętać o twoim oddaniu sprawom naszego środowiska.
Wśród  wielu pisarzy i poetów , którzy przez kilkadziesiąt lat uczestniczyli największej imprezie literackiej w Polsce odwiedzając setki szkół i Bibliotek popularyzując książkę
i literaturę, upowszechniając czytelnictwo w kolejnych edycjach Jesieni Literackiej Pogórza, a później Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni i Literackiej  wryła się  w pamięć  Twoja zacna postać.
W imieniu Kapituły tegorocznej XIX edycji MGJL w składzie Lech Konopiński,
Marek Wawrzkiewicz, Stefan Jurkowski, Kazimierz Burnat i Andrzej  Grabowski mam zaszczyt wręczyć  ci WIELKI LAUR NESTORA POLSKIEJ LITERATURY.
I jednocześnie prosić o przyjęcie dożywotniego tytułu Honorowego Prezesa Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. O to upraszam Cię  w imieniu własnym, licząc na Twoja zgodę co zatwierdzi, jak mniemam ku radości nas wszystkich obecny Zarząd Krakowskiego Oddziału ZLP.
Niech Twoja szczęśliwa Gwiazda Literacka wskazuje nam dalszą drogę pro publico bono i polskiej literatury.
W imieniu Zarządu
Andrzej Grabowski
Prezes Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich

 

 

Julian Kawalec  urodził się 11 października 1916 roku we wsi Wrzawy koło Tarnobrzega.
Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów związany z ZMW RP „Wici”. W latach okupacji współpracował z ruchem oporu.
Pracę dziennikarską rozpoczął w 1944 r. w Polskiej Agencji Prasowej w Lublinie.
Pracował następnie w redakcji Echa Krakowa (1946-1949 ), Gazecie Krakowskiej (1949-1951), Polskim Radiu Kraków (1951-1956), Wieściach (1957-1968), Chłopskiej Drodze – od 1968. Prezes Zarządu krakowskiego oddziału ZLP (1987-1989), członek PEN-Clubu i Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC).
Debiutował jako prozaik w Echu Tygodnia (dodatek literacki do Echa Krakowa) w 1948r. Opowiadania, fragmenty powieści, reportaże, artykuły i recenzje zamieszczał m.in. w Faktach i Myślach, Głosie Młodzieży Wiejskiej, Kamenie, Kulturze, Miesięczniku Literackim, Nowej Kulturze, Nowej Wsi, Nurcie, Odrze, Perspektives Polonaises, Pola Esperantisto, Polish Perspektives, Profilach, Polityce, Tygodniku Kulturalnym, Twórczości, Współczesności, Życiu Literackim oraz czasopismach zagranicznych.
Jego utwory tłumaczone były na 19 języków w 21 krajach. Ukazywały się w licznych antologiach i almanachach w kraju i za granicą.
Członek Związku Literatów Polskich od 1960 roku.
Nagroda Wydawców za powieść Ziemi przypisany (1962), I nagroda ZLP i LSW za powieść W słońcu (1962), nagroda I stopnia ministra kultury i sztuki za książki: Ziemi przypisany, Tańczący jastrząb, Marsz weselny (1967), nagroda plebiscytu czytelniczego „Złoty Kłos”(1968 i 1973), Nagroda Państwowa II i I stopnia (1976), nagroda miasta Krakowa za całokształt twórczości (1976), nagroda prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową (dwukrotnie). W roku 2009 odznaczony medalem „ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS.
Powieści jego były również podstawą do scenariuszy filmowych.
Ekranizacji doczekały się Głos ma prokurator (reż. W. Haupe – 1965), Wezwanie (reż. W. Solarz -1970), Tańczący jastrząb (G. Królikiewicz – 1977).
Dotychczas opublikował zbiory poetyckie;
Kochany smutek                                      (1993)
Dom                                                           (1996)
Kochaj mnie za nic                                  (2003)
Żeby cię pochłonęło życie                     (2004 proza i poezja)
Powrót z nieba i inne utwory                   (2008)

 

 

27 listopada  2009 godz17.00
Biblioteka Wojewódzka
KRAKÓW ul. Rajska

ZAPROSZENIE
na jubileuszowe spotkanie
z   p o e z j  ą
HANNY WIETRZNY

prowadzenie dr Jacek Kajtoch

 

Zarząd krakowskiego Oddz. ZLP zaprasza na jubiluszowe spotkanie z poezją naszej koleżanki Hanny Wietrzny .
Będzie to okazja do spotkania i posłuchania wierszy autorki,  a   zarazem aktorki w jednej osobie.

_____________________________________________________

 

 

 
KOMUNIKAT

 

Z uwagi na likwidację galerii” Kocioł Artystyczny” nowy adres naszej siedziby podamy  w najbliższym czasie.

Zarząd  krakowskiego oddz.ZLP

____________________________________________________________________

W dniu 18 IX 2009, godz. 18.00 odbył się wieczór autorski
ZOFII GARBACZEWSKIEJ – PAWLIKOWSKIEJ
połączony z promocją najnowszego tomiku poezji  p.t.

ŻYJĘ Z PRZYZWYCZAJENIA

prowadzenie wieczoru – Krzysztof Lisowski
wiersze czytała – Sława Bednarczyk
oprawa muzyczna – Anna Zwierzyk
akompaniament – Ewa Leonowicz

________________________________________________________________________________

Drodzy Przyjaciele Piękniejszej Strony Świata. Koleżanki, Koledzy i Sympatycy Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Jeszcze raz dziękuję za liczny udział w kolejnej Krakowskiej Nocy Poetów w dniu 19 czerwca b. roku. Wypełniona sala Nowohuckiego Centrum Kultury, to kolejny dowód potwierdzający potrzeby i oczekiwania krakowskiego środowiska. Nowa Huta zawsze miała wdzięcznych i otwartych na mądre kulturalne propozycje odbiorców, a NCK prowadzone od lat przez Dyrektora Ferdynanda Nawratila to otwarty i solidny mecenas twórców i ludzi Kultury.
Kawiarnia literacka, jaką zaimprowizowaliśmy wspólnie na scenie Centrum, dzięki profesjonalnemu prowadzeniu wieczoru przez mistrza estrady Tadeusza  Ziębe wprowadziła nas w klimat rodzinnego spotkania. Wasze utwory i ich interpretacje upewniły publiczność, że tego wieczoru znów dokonali właściwego wyboru. Warto było posłuchać poetów znanych i lubianych, i tych najmłodszych, którzy zaprezentowali się naszej publiczności z niespodziewaną klasą, wyczuciem i bez tremy. A piosenka literacka i znane ballady w wykonaniu „Wolnej Grupy Bukowina” potwierdziły, jak bardzo potrzebne jest nam samym obcowanie z wartością dobrego słowa, mądrej piosenki i spotkań „ na tej samej fali” . Chyba wielu z nas potrzebuje tego, jak powietrza i wody bo to tkwi głęboko w nas , a nie zawsze ma okazje do wyjścia na ścieżki pachnące łąką i żywicą z pobliskiego lasu. Zabiegajmy o to wspólnie, aby takich spotkań było , jak najwięcej. Tą droga składam również gorące podziękowanie za przygotowania naszej Koleżance Wiceszefowej Zarządu Lidzi Żukowskiej dobremu duchowi Oddziału, oraz Danusi Perier – Berskiej , bez której wiele informacji pozostałoby w szufladach, również i za opiekę nie tylko nad Kołem Młodych, ale i sprawami o jakich nie śniło się filozofom, chociaż czuwa nad nimi życzliwy również wszystkim wstępującym na ścieżki literackie profesor Ignacy Fiut.
Warto podkreślić, że pozytywne zdziwienie, ale i gorące przyjęcie oczekiwało na Gościa Wieczoru, panią Michiko Tsukada z dalekiego Tokio w Japonii, osobę wielce zasłużoną dla Polskiej Literatury i Kultury. Tłumacza m. innymi Prusa i Orzeszkowej, oraz librett Moniuszki. Przez kilka ostatnich dni pracowaliśmy w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej nad mini antologią poezji japońskiej , której polskie wydanie przygotowuje Magazyn „ISKRA” , a  promocja tego wydania  odbędzie się jesienią podczas XIX Galicyjskiej Jesieni Literackiej nad którą to patronat objął m. innymi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Prezydent Krakowa Pan profesor Jacek Majchrowski.

Od dziś zapraszam też do współpracy z Magazynem Publicystyczno Literackim „ISKRA” Materiały literackiej i publicystyczne przyjmujemy w formie elektronicznej pod podanym niżej adresem. Natomiast członków i kandydatów Krakowskiego oddziału ZLP proszę o nadsyłanie do 10 lipca b. roku po 5 -6 utworów na płycie CD lub dyskietkach do przygotowywanego almanachu XIX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej wraz ze skróconą notką biograficzną.
Andrzej Grabowski
Już wkrótce informacje na temat największej imprezy literackiej w Polsce.
Andrzej Grabowski Magazyn Publicystyczno Literacki „ISKRA”
33-190 Ciężkowice. Ul. Dziubana 1/1 tel.014 -651-11-68

 

 

 

 

 

XVI MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA POETYCKIE „MAJ NAD WILIĄ”

MIASTO O TRUDNYCH LOSACH
MIEJSCA STRACONE I ODZYSKANE

W maju br. miałam przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w spotkaniach kulturalnych w ramach festiwalu WILNO – stolicą kultury europejskiej oraz w obchodach 100-lecia Państwa Litewskiego. Program spotkań był bardzo ciekawy, a gościnność gospodarzy wielka. Rozmowy o literaturze i kłopotach, z jakimi zmagają się wszyscy twórcy, jeszcze bardziej nas zespoliły i utwierdziły w przekonaniu o konieczności organizowania takich spotkań.
Cieszymy się, że są jeszcze ludzie (a przykładem niech będzie pan Romuald Mieczkowski), którzy potrafią z wielkim samozaparciem organizować literackie spotkania na międzynarodowym poziomie.
Konferencja odbywała się w Pałacu Paców. Program wzbogaciły: spotkanie w polskim  konsulacie, Majówka poetycko – muzyczna, zwiedzanie Muzeum Narodowego i Cmentarza na Rossie, czytanie wierszy na podwórzu przed celą Konrada. Na zakończenie odbyła się Biesiada Poetów, Muzyków i ich Przyjaciół. Serdeczna atmosfera oraz troskliwa opieka wileńskich koleżanek i kolegów, na długo pozostaną w mojej pamięci.
Danuta Perier-Berska

 

 

W dniach 5-12 czerwca 2009 r. w Chinach przebywała delegacja poetów ze Związku Literatów Polskich. W składzie delegacji byli: Lidia Żukowska, Zdzisława Kaczmarek, Zbigniew Milewski i Miłosz Kamil Manasterski. Polscy literaci pojechali do Chin na zaproszenie China Writers` Associaton. Już wkrótce zamieścimy relację z podróży a dzisiaj prezentujemy tekst jaki ukazał się na portalu Zoujia.com.cn po spotkaniu z pisarzami w Szanghaju. W spotkaniu uczestniczyli twórcy z Szanghajskiego Towarzystwa Pisarzy

Z żalem zawiadamiamy , że w dniu 15. 06. 2009 r.
odeszła od nas na zawsze  koleżanka
KRYSTYNA KLECZKOWSKA.
Pogrzeb odbędzie się w dniu  23. 06. 2009  godz. 12 20
na  Cmentarzu  Rakowickim.

ZAPROSZENIE
Bardzo serdecznie zapraszamy na tegoroczną XXXVII NOC POETÓW
w dniu 19 czerwca 2009 roku o godz. 19oo w Nowohuckim Centrum Kultury
Kraków, Aleja Jana Pawła II 232

I części programu        –            POECI I ICH TWÓRCZOŚĆ
II część programu         –            KONCERT MUZYCZNY
w czasie trwania koncertu  odbędzie  się  kiermasz naszych książek.

Prezes Zarządu
Andrzej Grabowski

 
DROGIE KOLEŻANKI I KOLEDZY

Prosimy o przyniesienie dodatkowo swoich tomików w celu
podarowania ich Bibliotece NCK. Biblioteka posiada największy
zbiór poezji w Krakowie.
INFORMACJA KRAKOWSKIEGO ODDZIAŁU ZLP

Zakończyliśmy tworzenie strony internetowej dla naszego Oddziału,
podaję adres ; www.zlp-krakow.pl . Od tej chwili wszystkie informacje
i komunikaty związkowe będą podawane do wiadomości na naszej stronie.
Osoby, które nie mają  możliwości korzystania z internetu proszone są
o przesłanie listem  na adres oddziału aktualnego adresu zamieszkania i nr telefonu.
Bardzo prosimy o regulowanie składek członkowskich jak również opłaty za stronę
internetową. Mamy duże plany a wpływy znikome.
W przygotowaniu II Nr LITERATA KRAKOWSKIEGO.
O kolejnych mających się odbyć  imprezach poinformujemy odpowiednio wcześniej.

Za Zarząd
Skarbnik i Wiceprezes
Krakowskiego Oddz. ZLP
Lidia Żukowska

_____________________________________________________________

 

 

Drodzy Członkowie krakowskiego oddz.Związku Literatów Polskich
bardzo Was prosze o uregulowanie zaległych składek i jeśli  to możliwe za rok 2009.
Mamy na ten rok dużo planów a środków finansowych  bardzo mało.

Poniżej podajemy kolejność imprez poetyckich ;

1 . 19 czerwca o godz. 19oo –  Noc Poetów w Nowej Hucie w NCK
w programie koncert poetycki połączony z  promocją Almanachu XXXVII Nocy Poetów
sprzedaż książek

 • 4 września spotkamy się na „Dachach Krakowa”  z koncertem poetycko muzycznym .

3.   5 września czytamy wiersze w Klubie ZAUŁEK w ramach Wielkiej imprezy poetyckiej
w Krakowie
4.   W grudniu pragniemy zorganizować tradycyjną Wigilię .

Mamy  jeszcze w planie wydanie  II nr  Literata Krakowskiego

Dokładniejsze dane będziemy zamieszczać na naszej stronie.

Wydział Kultury nie daje nam nadziei na dotację w tym roku. Zatem prosimy o wsparcie
kasy naszego oddziału. Może macie Państwo pomysł na sponsora.

Oczekując  na składki serdecznie pozdrawiam               L.Ż

 

_______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

Zapraszamy poetów wszystkich podgórskich dzielnic do współtworzenia tomiku wierszy
Podgórskie klimaty
(225 wierszy poetów Podgórza)
Na spotkaniach podgórskich radnych (porozumienie „Podgórze Razem”) narodził się pomysł wydania tomiku wierszy promujących poetów Podgórza. Obchody 225-rocznicy powstania miasta stały się dodatkowym bodźcem do skonsolidowania działań i zaprezentowania swojego dorobku, także literackiego i – szerzej – artystycznego.
Wszystkich zainteresowanych poetów prosimy o nadsyłanie na adres redakcji gazet dzielnicowych 2-3 utworów oraz krótkiej noty biograficznej. Termin nadsyłania tekstów upływa 15 maja 2009 r. Wydanie książki, jej promocja i spotkania poetyckie będą odbywały się w miesiącu wrześniu w Domu Kultury „Podgórze” oraz na terenie całego Podgórza. By każda z dzielnic współtworzących porozumienie „Podgórze Razem” miała równy udział w redagowaniu tomu, wyznaczony został górny limit ilości autorów dla każdej z nich (10 – 15). Ponadto, do współtworzenia książki, zapraszamy grafików i rysowników. Ze względu na ograniczone fundusze możemy opublikować tylko prace biało-czarne.
w imieniu redakcji Beata Anna Symołon (kurierdz.11@gmail.com)
i Eryk Ostrowski
_________________________________________________________________________________

Kraków 23. 03. 2009
Drogie Koleżanki i Koledzy!

Zarząd Oddziału zwraca się z prośbą o przesyłanie wierszy do Almanachu Krakowskiej Nocy Poetów. Każdy poeta ma do dyspozycji 2 strony (1 kartka) książki o formacie jak w ubiegłorocznym almanachu .
Termin jest naglący. Ponieważ  wydawca jest zarazem sponsorem naszej książki, musimy dostosować się  do ustalonego terminu .

Ostateczny termin upływa w dniu 10.IV. 2009. Materiały nadesłane po  terminie nie będą drukowane.

Ponadto bardzo prosimy o przygotowanie po 2 lub 3 krótkie wiersze, które będą zamieszczane na ekranach świetlnych w czasie trwania Nocy Poetów. Termin również do dnia 10. IV. 2009. Wszystkie materiały proszę przesyłać na adres :    nutka0@o2.pl .

Danuta Perier – Berska

_____________________________________________________
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI
Dnia 21.03.2009 grupa poetów z krakowskiego oddz. ZLP udała się pod pomnik Adam Mickiewicza .O godzinie 12 przy hejnale  z wieży Mariackiej złożyliśmy  kwiaty w hołdzie wielkiemu poecie . Nasze książki poetyckie  powędrowały do rąk przypadkowych przechodniów jako podarunek od poetów z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji.
______________________________________________________
W dniu 14.03.2009 odbyło się Walne Zebranie członków krakowskiego oddz. Związku Literatów Polskich.
Na zebraniu została przyjęta rezygnacja z funkcji Prezesa kol. Szczęsnego Wrońskiego.
Po przyjęciu rezygnacji dokonano wyboru nowego Prezesa . Został nim ANDRZEJ GRABOWSKI. Zarząd w imieniu własnym i członków podziękował  Szczęsnemu Wrońskiemu za wkład pracy na rzecz naszego oddziału licząc na dalszą owocną  współpracę.
Zarząd Krakowskiego Oddziału ZLP
_____________________________________________________________________________________
Dnia 21 marca o godz. 11 min 40  spotykamy się przy ulicy Sławkowskiej 14 i wyruszamy wspólnie pod pomnik Adama Mickiewicza. Celem będzie złożenie kwiatów z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA POEZJI.
Prosimy zabrać ze sobą 1 tomik poetycki (można go będzie podarować napotkanym przechodniom). Podzielmy się  naszą  poezją  w tym świątecznym dniu .

Zarząd Krakowskiego Oddziału ZLP

 

______________________________________________________________________________________

 

BENEFIS 25-lecia pracy twórczej
BARBARY DZIEKAŃSKIEJ

Chorzowskie Centrum Kultury
16 marca 2009 r.
godz.18:00

w programie
Wiersze Benefisantki, muzyka
instrumentalna i poezja śpiewana…
Spotkanie połączone z promocją
książki „Zapiski na Dłoni”.

________________________________________________________________________________

 

XVII OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI „DAĆ ŚWIADECTWO” 2009

Organizator:

Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie

Regulamin
1. Cele Konkursu:

  • ukazanie w poetyckiej formie przemijającego czasu, w którym żyjemy;
  • inspirowanie do uprawiania twórczości poetyckiej;
  • popularyzowanie współczesnej poezji.

2. Warunki Konkursu:

  • Konkurs adresowany jest do wszystkich twórców – zrzeszonych i niezrzeszonych w związkach twórczych;
  • warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest przesłanie na adres Organizatora zestawu prac zawierającego 5-10 utworów poetyckich, które nie były dotychczas publikowane w wydawnictwach zwartych, w trzech egzemplarzach maszynopisu lub wydruku komputerowego;
  • każdy utwór należy podpisać godłem (pseudonimem). Tym samym godłem należy opatrzyć kopertę zawierającą rozwiązanie godła (kartkę z następującymi danymi: imieniem i nazwiskiem autora, dokładnym adresem, numerem telefonu stacjonarnego i komórkowego, adresem e-mail, wiekiem oraz dorobkiem twórczym – krótki życiorys zawierający listę posiadanych publikacji książkowych i prasowych, oraz najważniejszych nagrodach literackich, zdjęcie – najlepiej w formie elektronicznej);
  • opłatę konkursową w wysokości 10 zł za zestaw (koszty organizacyjne) należy wpłacić na konto: Bank Pekao S.A 62 1240 4722 1111 0000 4859 2846 (kopię dowodu wpłaty należy załączyć do koperty z wierszami);
  • zestawy nie zawierające kopii dowodu wpłaty konkursowej nie będą rozpatrywane;
  • prace konkursowe nadsyłać należy na adres: Śródmiejski Ośrodek Kultury ul. Mikołajska 2 31-027 Kraków z dopiskiem OKP „Dać świadectwo” do dnia 30 kwietnia 2009 r. (decyduje data stempla pocztowego);
  • opłata konkursowa jest warunkiem dopuszczenia prac do konkursu;
  • Organizator nie zwraca prac nadesłanych na Konkurs, ani nie informuje o ich niedopuszczeniu z powodów regulaminowych;
  • nadesłanie prac jest jednocześnie zgodą autora na wykorzystanie ich w formie publikacji pokonkursowych, w przypadku nagrodzenia lub wyróżnienia przez jury, bądź reklamujących kolejne edycje konkursu;
  • prace oceniane będą przez Jury, w skład którego wejdą znani literaci i krytycy oraz przedstawiciel Organizatora;
  • Główną Nagrodę Konkursu stanowi edycja tomiku poetyckiego w 2009 roku;
  • Organizator zastrzega sobie prawo doboru utworów oraz decydowania o objętości, formacie i stronie plastycznej książki;
  • materiały do książki Laureat Głównej Nagrody zobowiązany jest dostarczyć Organizatorowi do 15 września 2009 roku;
  • w przypadku nie wywiązania się z powyższego punktu przez Laureata Głównej Nagrody, Organizator może odstąpić od realizacji wydania książki Laureata Głównej Nagrody;
  • pozostali nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy Konkursu otrzymają nagrody pieniężne i wyróżnienia książkowe ufundowane przez Organizatora i sponsorów;
  • autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac zostaną wymienieni na stronie internetowej www.lamelli.com.pl najpóźniej 22 maja 2009;
  • Organizator nie pokrywa kosztów przyjazdu na uroczystość wręczenia nagród oraz kosztów wyżywienia i noclegów,
  • ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w Śródmiejskim Ośrodku Kultury (Kraków, ul. Mikołajska 2) 29 maja 2009 roku o godz. 16.00 (Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminu ogłoszenia wyników Konkursu).
  • Aktualne informacje o konkursie można uzyskać również za pośrednictwem strony internetowej Śródmiejskiego Ośrodka Kultury www.lamelli.com.pl, lub pisząc na adres akosciuszko@lamelli.com.pl;
  • Przesłanie prac konkursowych jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych uczestników do potrzeb konkursowych.

 

——————————————————
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza
oraz
Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej

serdecznie zapraszają

do Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

na spetakl poetycki

„Adam Asnyk
Na szczytach Tatr”

który odbedzie się w niedzielę  1 marca 2009r
o godz. 12.15

tekst w aranżacji Jerzego Tawłowicza

występują:

Grażyna Syrzistie, Noemi Słama i Jerzy Tawłowicz

Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie
ul. Mikołajska 2
zaprasza na szóstą odsłonę cyklicznego programu
___________________________________________________________________________

Mój debiut

Zaproszeni poeci:
Zofia Garbaczewska- Pawlikowska
Kinga Elert
Ewa Sonnenberg

scenariusz i prowadzenie: Szczęsny Wroński

Oprawa muzyczna:
Basia Stępniak-Wilk
Poniedziałek, 9 lutego 2009, godz. 18.00

Mój debiut jest autorskim programem Szczęsnego Wrońskiego, wynikłym z jego wieloletnich doświadczeń w pracy z poetami. Podstawowe przesłanie to próba dotarcia do indywidualnego źródła, które sprawia, że poeta pisze swój pierwszy wiersz oraz refleksja nad tym, w jaki sposób przekształca się to w pasję pisania. Do programu zaproszeni są poeci, których debiut prasowy miał miejsce co najmniej pięć lat temu. W programie wiersze debiutanckie i wiersze najdojrzalsze, rozmowa z poetami, „rozmowa wierszami”.

Dotychczas udział wzięli: Bożena Boba-Dyga, Marzena Dąbrowa-Szatko, Jadwiga Filman-Zwierska, Ignacy Stanisław Fiut, Andrzej Hrabiec, Irena Kaczmarczyk, Dorota Lorenowicz, Danuta Perier, Anna Kajtochowa, Anna Kapusta, Aarne Puu, Joanna Pociask-Karteczka, Ryszard  Rodzik, Barbara Szczepańska „Judyta”, Joanna Rzodkiewicz, Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, Alicja Zemanek, Lidia Żukowska

 

Romans kolejowy

Dwie małe stacyjki.
Oddalone,
a tak bliskie sobie.
Zapragnęły być pociągiem
choć dobrze wiedzą, że
CUDÓW NIE MA.

Dnia 14 lutego 2009 r., od godziny 17.00, grupa poetów Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich zagości na Dworcu PKP Kraków – Główny pod hasłem:
POCIĄG DO MIŁOŚCI.
Poeci, z bagażem swojego poetyckiego dorobku, wyjdą naprzeciw podróżnym z poezją miłosną. W czasach zdominowanych przez kulturę konsumpcyjną, dobrze zatrzymać się na chwilę i dać odpocząć sercu. Na pewno znajdą się wśród podróżnych zakochani, smutni lub samotni. Może zatrzyma ich magia poezji. Będą to walentynkowe prezenty od nas poetów dla wszystkich, którzy się z nami spotkają .
Poeta zawsze jest w podróży, a kiedy dotrze do stacji przeznaczenia, ma gotowy wiersz. Poeci kochają podróże w czasie i przestrzeni, dlatego tak chętnie odpowiedzieli na zaproszenie PKP. Nieważne, którą pojadą klasą, ważne, że będą doświadczać nowych przeżyć.

Rozpoczynamy od stacji KRAKÓW GŁÓWNY z nadzieją na długą podróż..

Danuta Perier – Berska

Berło na półwiecze profesora Farona

Jubileusz W gmachu głównym Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie świętowano wczoraj 50-lecie działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej proc. Bolesława Farona. Uroczystość Odbywała się w przewiązce pomiędzy aulą a Audytorium im. Wincentego Danka, gdzie otwarto Okolicznościową wystawę. Miejsce nieprzypadkowo wybrane: pierwsze kroki w stronę pracy naukowej Bolesław Faron czynił pod okiem prof. Danka, był uczniem, a potem asystentem (tego polonisty, badacza i komentatora twórczości J.l. Kraszewskiego. On sam zajął się w swojej pracy badawczej literaturą Okresu międzywojennego. O tym świadczą publikacje pokazane na wystawie. Bolesław Faron jednakże wyszedł poza polonistyczny kanon: publikuje eseje ze swoich podróży, słowem drukowanym daje wyraz swojemu zachwytowi nad sztuką i nad ponadczasową urodą Świata. Dokumenty i fotografie w gablotach przypominają o funkcjach sprawowanych przez Jubilata w latach 1981-85 był ministrem oświaty i wychowania wcześniej rektorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Żywym przypomnieniem działalności pedagogicznej byli dawni uczniowie zgromadzeni na wczorajszej uroczystości, wśród nich związany z redakcją Dziennika Polskiego Józef Baran, poeta z wysoko cenionym dorobkiem, który u prof. Farona obronił pracę magisterską. Oczywiście – jak na każdym jubileuszu – były przemówienia, listy gratulacyjne, kwiaty. Akcent niecodzienny to m.in. berło, jakie na ręce jubilata złożyła wczoraj wiceprezydent Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz.

przedruk z Dziennika Polskiego, autor AN

Laudacja
Szanowny Panie Profesorze!
Drogi Jubilacie!
Z wielką satysfakcją, w imieniu własnym i koleżanek i kolegów z Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, składam Panu najserdeczniejsze życzenia z okazji Jubileuszu 50-lecia działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej.
Pół wieku tak zaszczytnej służby to wydarzenie godne upamiętnienia i wdzięczności.
Szczególnie, gdy jego bohaterem jest człowiek nieustająco młody, pełen pasji i życzliwości dla ludzi, potrzeb nauki i kultury – również kreatywny na polu literackim i społecznym, czego pięknym przykładem jest autorstwo tegorocznego listu otwartego, apelującego o dotację ministerialną dla zagrożonego Domu Władysława Orkana. Intencja listu sygnowanego przez Zarząd Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, opublikowanego w pismach ogólnopolskich, okazała się owocna i jedno z ważniejszych miejsc naszej kultury zostało ocalone.
W imieniu środowiska literackiego dziękuję Panu za znaczącą obecność.
Z całego serca życzę wiecznej młodości, wszelkich sukcesów oraz spełnienia w życiu zawodowym i osobistym.
Szczęsny Wroński – prezes krakowskiego oddziału ZLP

W dniach 2, 3  i 4 XII 2008 r. krakowski oddział Związku Literatów Polskich gościł
pięcioosobową (wraz z tłumaczem) delegację poetów i prozaików  z Chin.

KRAKÓW ODSŁANIA SWÓJ UROK
Poranek wita nas przyjazną jesienną pogodą. Wyruszamy w sześcioosobowym składzie sprzed hotelu Cracovia. Naszą wędrówkę zaczynamy od Błoń, potem kolejno: Planty, Collegium Novum, Plac Biskupi, Wawel, Katedra.. Na twarzach delegatów goszczą uśmiechy, po zadawanych pytaniach widać duże zainteresowanie naszym miastem i jego historią.
Wawel – serce Polski – tonie w jesiennym słońcu. Pogoda wymarzona na zwiedzanie. Ulicą Bernardyńską kierujemy się w stronę ul. Grodzkiej wtopieni w tłum ludzi. W godzinach szczytu trudno o swobodę poruszania, a tu jeszcze parę zdjęć do zrobienia. Na szczęście wchodzimy w ulicę Kanoniczą, tu o wiele spokojniej, można opowiadać o każdym mijanym kamieniu. Kierujemy się w stronę Rynku. Przystajemy pod pomnikiem Adama Mickiewicza, następnie Sukiennice, gdzie można nabyć pamiątki i pooglądać ludowe wyroby (w śladowych zresztą  ilościach). Kościół Mariacki, przepiękną gotycką architekturą, przykuwa szczególną uwagę moich podopiecznych. Mamy szczęście widzieć połyskującą na wysokości trąbkę i usłyszeć hejnał z Wieży Mariackiej, w środku oczywiście Ołtarz Wita Stwosza i – jak tu nie być dumnym – ze swojego miasta.
Teraz musimy przyspieszyć kroku, zaczyna bowiem szarzeć, przechodzimy ulicą Foriańską pod Mury Barbakanu, a następnie zwiedzamy Muzeum Książąt Czartoryskich. Odpoczywamy w Jamie Michalika, bo trudno nie opowiedzieć historii krakowskiej bohemy XIX wieku, tym bardziej, że są wśród nas poeci i pisarze. Zostało jeszcze Collegium Maius.
Nadmiar wrażeń i zmęczenie powoli daje o sobie znać. Wracamy na Mały Rynek – jest późny wieczór – wystawy toną w światlnych dekoracjach przypominających o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Wstępujemy na kolację, aby posilić się i umówić na kolejną pożegnalną, na następny dzień w Kawiarni Literackiej przy Kanoniczej.

POŻEGNALNA KOLACJA

Chińczycy nie mogą wyjść z podziwu. Zachwyceni Krakowem, jego historią i gościnnością. Mimo wielkiej bariery językowej, atmosfera spotkania jest bardzo miła i przyjazna. Tłumacz ma wiele pracy zasypywany pytaniami przez obie strony. Dużo dowiadujemy się o działalności chińskiego związku literatów i dużo opowiadamy o naszym. Czas biegnie nieubłaganie. Jutro goście wyjadą do Warszawy i samolotem odlecą do Chin. Ostatnie pamiątkowe zdjęcia, ostatnie serdeczne uściski, wymiana książek i wizytówek. Obdarowani pamiątkowymi prezentami żegnamy nowopoznanych kolegów i koleżanki.
Jutro nasza delegacja odwiezie naszych gości na krakowski dworzec kolejowy, wręczy upominki i pożegna słowami: Do zobaczenia w Krakowie.

Danuta Perier – Berska