ZADUSZKI POETYCKIE, Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, 14 listopada, godz. 18.00

31 Paź

„Spadanie w nieobecność” – Zaduszki Krakowskiego Oddziału ZLP

Ten znaczący cytat z wiersza śp. Macieja Naglickiego powtórzyła kilkakrotnie podczas literackich Zaduszek wiceprezes KO ZLP Alicja Tanew, która przedstawiła bogate spectrum działalności literacko-artystycznej naszego zmarłego przed rokiem śmiercią tragiczną Kolegi. A więc: praca pedagogiczna w jednej z krakowskich szkół, coroczny Bronowicki Karnawał Literacki z wydawanym na tę okoliczność Almanachem, wieloletnie wiceprezesostwo w Stowarzyszeniu Twórczym Artystyczno-Literackim, autorskie Nagliskałki, Teatr ADALEX, Grupa „Tylicz” , liczne publikacje w „Dworzaninie” i „Forum Myśli Wolnej”, mnogość napisanych recenzji, słów wstępnych do tomów poetyckich, prowadzonych spotkań, kończąc na nie tak odległej aktywności w Zarządzie naszego Oddziału.
Alicja Tanew wraz z Robertem Marcinkowskim przeczytali wiersze z trzech tomów poetyckich Macieja Naglickiego. Robert wykonał jedną z piosenek skomponowanych do słów niezapomnianego Kolegi. O Macieju mówił też obecny na spotkaniu Jego przyjaciel –  Aleksander Jasicki.

W części drugiej Zaduszek wspominaliśmy autorkę kilkunastu tomów poezji, malarkę, ikonopistkę Zofię Garbaczewską-Pawlikowską. Skromną, wszechstronnie uzdolnioną, o wysokiej kulturze kobietę, która odeszła niedawno w wieku lat 94.
Wiersze z tomów Zofii Garbaczewskiej-Pawlikowskiej przeczytały: Danuta Perier-Berska, Irena Kaczmarczyk i Dorota Lorenowicz. O pięknej artystycznej sylwetce, o działalności w Stowarzyszeniu Sztuk Wszelkich wspominali: Józef Janczewski i Krystyna Alicja Jezierska. Niedosyt prezentacji barwnej biografii artystycznej Zofii Garbaczewskiej-Pawlikowskiej zakiełkował propozycją zorganizowania wystawy malarskiej niedawno zmarłej poetki.
Z pomysłem wystąpiła prowadząca spotkanie w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” sekretarz KO ZLP Anna Pituch-Noworolska.

 

Tekst: Irena Kaczmarczyk

Foto: Danuta Perier-Berska