DLA JURKA – Spotkanie poetyckie „Opowiem ci wierszem”, Zakopane, 19 września

3 wrz

Jurek II

Jurek 2

Biesiada Poetycka, Zakopane 2015
„Opowiem Ci wierszem” – Biesiada Poetycka w SKORUSIE w Zakopanem

W dniu 19 września 2015 r. w Zakopanem odbyła się kolejna, cykliczna Biesiada Poetycka poświęcona zmarłemu w 2012 roku członkowi Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich Jurkowi Tawłowiczowi. Jak co roku, wdowa Anna Tawłowicz, Towarzystwo Miłośników

Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem, SCENA A2 im. Jerzego Tawłowicza i Zarząd Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich zapraszają poetów i przyjaciół Jurka do Zakopanego, aby wspólnie uczcić pamięć znakomitego poety, grafika, fotografika i zawodowego przewodnika tatrzańskiego. Biesiadę Poetycką w Szałasie SKORUSA poprzedza zawsze piesza wyprawa na Wiktorówki, gdzie o godz.12-ej w zabytkowej, drewnianej kaplicy jest odprawiana msza św. w intencji zmarłego Poety. Potem, na tle Jego pamiątkowej tablicy, umieszczonej na skale obok sanktuarium Maryjnego, wszyscy uczestnicy ustawiają się do zdjęcia i cała grupa wyrusza na Rusinową Polanę (ok.1300m.n.p.m)., skąd rozciągają się cudowne widoki na pasmo Wysokich Tatr. Tam, bezpośrednio z szałasu, można kupić świeżutkie oscypki, upamiętnić się na tle malowniczych szczytów i wrócić łagodnym szlakiem do parkingu przy Dolinie Filipka (na Zazadniej), aby zjechać zorganizowanym transportem na Krupówki. W tym roku wyprawa na Rusinową Polanę z uwagi na padający deszcz nie powiodła się; po nabożeństwie i pamiątkowej fotografii uczestnicy wrócili do Zakopanego.
O godzinie 17.00 wszyscy goście spotkali się w szałasie SKORUSA na Lipkach, by wziąć udział w Biesiadzie Poetyckiej „ Opowiem Ci wierszem”. W każdym roku Scena A2 przygotowuje specjalny program poświęcony nieżyjącemu Poecie. W 2014 roku była to audycja radiowa, w której brał udział Jerzy Tawłowicz. Tej jesieni aktorzy Grażyna Syrzistie, Jerzy Filar i Krzysztof Michno przeczytali kilkanaście Jego wierszy z pierwszego tomu „Anielskie pieśni w trawie’(1996). Potem, każdy uczestnik zaprezentował swoje dwa utwory o dowolnej tematyce, często dedykowane Jurkowi. Już kolejny raz poetycką imprezę uświetniła góralska kapela „Dziurawiec”w składzie: Anna Frączysty i Stanisława Staszak. Autorskim i porywającym akcentem muzycznym zaznaczył się również męski duet ze Złotego Potoku. A wszystko to przy suto zastawionych stołach z góralskimi potrawami, w niezwykle klimatycznym wystroju szałasu SKORUSA. Tętniąca muzyką i poezją izba do złudzenia przypominała wesele w domu Tetmajera w podkrakowskich Bronowicach. Podczas spotkania Anna Tawłowicz otrzymała specjalną księgę, której zawartość stanowić będą czytane tego wieczoru wiersze. Rodzi się pomysł, aby złożyć z nich antologię, zebrała się bowiem ich dość pokaźna ilość. Bo i gości była pełna izba. Przybyli licznie z różnych stron Polski, od Szczecina po Tatry. W biesiadzie uczestniczyła redaktor naczelna „Tygodnika Podhalańskiego” Beata Zalot. Poeci, którzy z ważnych przyczyn nie dojechali na uroczystość, przesłali swoje wiersze i zostały one publicznie odczytane. Impreza została sfilmowana przez niezastąpionego krakowskiego operatora, zaprzyjaźnionego z KO ZLP, Tadeusza Oratowskiego.
Biesiadę prowadziła Grażyna Syrzistie i Magdalena Węgrzynowicz Plichta
Patronatem medialnym objął imprezę Krakowski Oddział ZLP i „Tygodnik Podhalański”.

Irena Kaczmarczyk
Kraków, 21.09. 2015