90. urodziny JÓZEFA BRATKO

22 maj

bratkofoto

JÓZEF BRATKO 


JÓZEF BRATKO 

Absolwent dziennikarstwa na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ. Z zawodu dziennikarz. Po studiach ukończonych w 1954 roku i praktykach odbytych w redakcjach Nowin Rzeszowskich i Gazecie Krakowskiej, pracował w Głosie Młodzieży w Krakowie. Do przejścia na emeryturę w roku 1995, był sekretarzem odpowiedzialnym w dzienniku sportowym Tempo w Krakowie. W latach 1995 – 2000 pracował jako redaktor w Gazecie Niepołomickiej. Wcześniej współpracował z Wydawnictwem Literackim. Uprawia reportaż literacko – historyczny o charakterze dokumentalnym, publicystykę, poezję, a także malarstwo sztalugowe olejne, rysunek [wystawa indywidualna w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” oraz zbiorowa w klubie „Paleta” Dworek Białoprądnicki]. Tematami jego prac są głównie portrety oraz martwa natura.
Na gruncie literackim debiutował w prasie krakowskiej reportażami dotyczącymi wydarzeń z okresu II wojny światowej. Jego publikacje ukazywały się m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Krakowskiej”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Przekroju”, Wieściach”, „Głosie Młodzieży”, jak również w czasopismach słowackich [m.in. Żivot].

W swoim dorobku posiada publikacje książkowe:
„Gestapowcy” [opowieść dokumentalna], Kraków 1985, 1990. Książka przyjęta została przez krytykę z dużym zainteresowaniem. Cezary Leżeński pisał w Nowych Książkach: „Jest to jedna z jakże nielicznych książek mówiących o hitlerowcach i policyjnym systemie Trzeciej Rzeszy. I to widzianym (…) jakby od wewnątrz (…) Warto przeczytać tę książkę, bo jest się czego dowiadywać o stronie przeciwnej w drugiej wojnie światowej”.
„Dlaczego zginąłeś, prokuratorze?” (opowieść dokumentalna) Kraków 1998.
„Czas rozerwany”, (wiersze) 2012.

Publikacje w edycjach zbiorowych:
„Kronika Krakowa” [WL] 1971, 1975-1978;
„Ten drugi brzeg rzeki”
„Umarły świat bohaterów”
„Franka K. żywot niewłasny”,
„Ta 2. kompania”
„Tylko góry zostały te same”
[reportaże historyczno-psychologiczne], [w:] Proza, proza, proza, t.VI Kraków 2000; t. VII Kraków 2001; t. VIII Kraków 2002; t. IX Kraków 2003; t. X 2004;
„Literat Krakowski” 2012-2020;
„Krakowska noc poetów”, wiersze (almanach), Kraków 2002-2021;
„Pożegnanie lata pisarzy i artystów” (almanach) wiersze, Kraków 2005-2014.

Opinie: prof. zw. dr hab. Jerzy Jarowiecki: „…ceniony dziennikarz, znany ze swych zainteresowań historycznych, przed laty z rzetelną dokładnością i uporczywą dociekliwością, tropił różne tajemnice związane z okupacją hitlerowską i systemem policyjnym Trzeciej Rzeszy. Ujawnił wtedy nie tylko literackie walory pióra, ale przede wszystkim warsztat historyka”. Z kolei prof. zw. dr hab. Tadeusz Hanausek o książce „Dlaczego zginąłeś, prokuratorze?” napisał: jest rewelacyjnie ciekawa. […] Ma cechy obszernej monografii z zakresu nauki kryminalistyki. […] … zawiera prawie klasyczne wersje kryminalistyczne i to wersje sprawdzone oraz przekonujące. Ta prawie renesansowa wszechstronność książki czyni z niej niezmiernie interesujące i wartościowe opracowanie. […] Rzetelność Autora, jego wiedza, uczciwość, znakomity zestaw sprawdzonych faktów, doskonała dokumentacja – to czynniki świadczące o licznych i głębokich aspektach naukowych książki”.
Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.